Starting from October 2020, the password system for the UNDP eTendering website has been revised to enhance the security and user interface.
To download the guide with more details on the usage of the new password system, please click here.

A partir de Octubre de 2020, el sistema de contraseñas del sitio web de eTendering del PNUD será modificado para mejorar la seguridad y la interfaz de usuario.
Para descargar la guía con más detalles sobre el uso del nuevo sistema de contraseñas, haga clic aquí.

A partir d'octobre 2020, le système d'identification du site eTendering du PNUD est changé pour améliorer la sécurité et l'interface utilisateur.
Pour télécharger le guide avec plus de détails sur l'utilisation du nouveau système d'identification, veuillez cliquer ici.

View Notice

Construction of Pressurized Irrigation System for Kozcuğaz in Center District of Sinop Province
Procurement Process :ITB - Invitation to bid TUR10 - 22-143   Click here to participate
Office :UNDP Country Office - TURKEY
Deadline :13-Dec-22 @ 07:00 AM (New York time)
Posted on :21-Nov-22 @ 01:56 PM (New York time)
Development Area :CONSTRUCTION  CONSTRUCTION
Reference Number :97007
Link to Atlas Project :
00113500 - Uplands Rural Development Programme
Documents :
ITB-22-143
ITB-22-143 TR- (Unofficial Translation)
Returnable Bidding Forms
Price Schedule
Technical Drawings
eTendering User Guide for Bidders
Overview :

Dear Madam/Sir,

 

The United Nations Development Programme (UNDP) hereby invites you to submit a Bid to this Invitation to Bid (ITB) for the above-referenced subject.

 

Please be informed that this procurement process is being conducted through the online tendering system of UNDP. Bidders who wish to submit an offer must be registered in the system.

 

- Visit this page for system user guides and videos in different languages: https://www.undp.org/content/undp/en/home/procurement/business/resources-for-bidders.html

- If already registered, go to https://etendering.partneragencies.org and sign in using your username and password.

- Use “Forgotten password” link if you do not remember your password. Do not create a new profile.

- If you have never registered in the system before, you can register by visiting the link below and follow the instructions in the user guide (attached): https://etendering.partneragencies.org

o Username: event.guest

o Password: why2change

 

- It is strongly recommended to create a username with two parts: your first name and last name separated by a “.”, (similar to the one shown above). Once registered you will receive a valid password to the registered email address which you can use for signing in and changing your password.

 

- Please note that your new password should meet the following criteria:

o Minimum 8 characters

o At least one UPPERCASE LETTER

o At least one lowercase letter

o At least one number

 

You can view and download tender documents with the guest account as per the above username and password, However, if you are interested to participate, you must register in the system and subscribe to this tender to be notified when amendments are made.

 

E-Mail and Hard Copy Submissions are not accepted. Bids shall be submitted through e-tendering only. However, Original Bid Security shall be delivered to the below address within 7 days after submission deadline indicated in e-tendering system, with a PDF copy submitted as part of the electronic submission.

 

Focal Point: Ömer Tugrul ZOR, Procurement Specialist

Mustafa Fehmi Gerçeker Sokak No:12 Oran, Çankaya, Ankara, Türkiye

 

If you are interested in submitting a Bid in response to this ITB, please prepare your Bid in accordance with the requirements and procedure as set out in this ITB and submit it by the Deadline for Submission of Bids set out in the eTendering System. Note that e-tendering system time zone is in EST/EDT (New York) time zone.

 

Please acknowledge receipt of this ITB by utilizing the “Accept Invitation” function in eTendering system. This will enable you to receive amendments or updates to the ITB. Should you require further clarifications, kindly communicate with the contact person/s identified in the attached Data Sheet as the focal point for queries on this ITB.

 

UNDP looks forward to receiving your Bid and thank you in advance for your interest in UNDP procurement opportunities.

 

Sincerely;

UNDP Türkiye Country Office

 

Sayın İlgili,

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), yukarıda belirtilen konu için bu İhale Çağrısı’na (İÇ) teklif  vermenizi beklemektedir.

Bu satın alma sürecinin UNDP’nin online ihale sistemi üzerinden gerçekleştirildiğini unutmayınız. Teklif sunmak isteyen isteklilerin sistemde kayıt olması gereklidir.

-Farklı dillerde sistem kullanıcı kılavuzları ve videoları için bu sayfayı ziyaret ediniz:

http://www.undp.org/content/undp/en/home/operations/procurement/business/procurementnotices/resources/ 

-Hâlihazırda kayıtlı iseniz, https://etendering.partneragencies.org adresine giderek kullanıcı adınızı ve parolanızı kullanarak giriş yapınız.

-Eğer parolanızı hatırlamıyorsanız “Parolamı Unuttum” linkini kullanınız. Yeni bir profil oluşturmayınız.

-Sisteme daha önce hiç kayıt olmadıysanız aşağıdaki linki kullanarak kayıt olabilir ve (ekteki) kullanıcı kılavuzundaki talimatları takip edebilirsiniz: https://etendering.partneragencies.org

* Kullanıcı adı: event.guest

* Parola: why2change

-Adınız ve soyadınızın arasına “.” (yukarıdakine benzer şekilde) koymak suretiyle iki parçadan oluşan bir kullanıcı adı oluşturmanız önemle tavsiye edilmektedir. Kayıt olduktan sonra, giriş yapmak için ve parolanızı değiştirmek için kullanabileceğiniz kayıtlı e-posta adresinize geçerli bir parola gelecektir.

-Yeni parolanızın aşağıdaki kriterlere uygun olması gerektiğini unutmayınız:

  • En az 8 karakter
  • En az bir BÜYÜK HARF
  • En az bir küçük harf
  • En az bir sayı

Yukarıdaki kullanıcı adı ve parolayı kullanarak, misafir hesabından ihale belgelerini görüntüleyebilir ve indirebilirsiniz, ancak katılmak istiyorsanız sisteme kayıt olmanız ve değişiklikler yapıldığından haberdar olmak için bu ihaleye kayıt olmanız gerekmektedir.

E-Posta ve Basılı Kopya Gönderimleri kabul edilmemektedir. Teklifler sadece e-ihale yoluyla verilecektir. Ancak, Orijinal Geçici Teminat, e-ihale sisteminde belirtilen son teslim tarihinden itibaren 7 gün içinde, elektronik sunum kapsamında PDF kopyası ile birlikte aşağıdaki adrese teslim edilecektir.

 

İrtibat Kişisi: Ömer Tugrul ZOR, Satın Alma Uzmanı,

Mustafa Fehmi Gerçeker Sokak No: 12 Oran, Çankaya, Ankara, Türkiye

 

E-posta ve hard kopya şeklinde iletilen belgeler kabul edilmez. Teklifler yalnızca e-ihale üzerinden sunulacaktır.

Bu ITB’ye karşılık olarak bir teklif vermek istiyorsanız, lütfen teklifinizi işbu ITB içerisinde belirtilen gereksinimlere ve prosedürlere uygun bir şeyde şekilde hazırlayınız ve e-ihale sistemi içerisinde belirtilen “tekliflerin sunulması için son tarihe” kadar ibraz ediniz. E-ihale sistemi zaman diliminin (EST/EDT New York) saati olduğunu unutmayınız.

Lütfen e-ihale sistemi içerisindeki “Daveti Kabul Edin” fonksiyonunu kullanarak bu ITB’yi aldığınızı kabul ediniz. Bu şekilde, ITB üzerindeki değişiklikler veya güncellemeleri alabileceksiniz. Konu hakkında daha fazla açıklamaya ihtiyaç duymanız durumunda, lütfen bu ITB ile ilgili sorular için odak noktası olarak ilişikteki Veri Sayfasında belirtilen kontak kişi ile iletişime geçiniz.

UNDP teklifinizi beklemektedir ve UNDP'nin tedarik fırsatlarına gösterdiğiniz ilgiden dolayı şimdiden teşekkür ediyoruz.

 

Saygılarımızla,

UNDP Türkiye Ülke Ofisi

 

Please note that this procurement process is being conducted through the online tendering system of UNDP. Bidders who wish to submit an offer must be registered in the system. Visit this page for system user guides and videos in different languages: https://www.undp.org/content/undp/en/home/procurement/business/resources-for-bidders.html

If already registered, go to https://etendering.partneragencies.org and sign in using your username and password. Use "Forgotten password" link if you do not remember your password. Do not create a new profile.

If you have never registered in the system before, you can register by visiting the above link, sign in with username below, and follow the instructions in the user guide:
  • Username: event.guest
  • Password: why2change

If you are interested to participate in this Tender, it is strongly recommended that you log in and subscribe to the Tender using "Accept Invitation" feature so you can keep updated with Tender amendments including deadline. Note that in case of inconsistencies between information in eTendering system and other premises, information in eTendering system prevails.
If you are facing login issues or have any challenges with using the eTendering system, please consult the various user guides/videos in the link below or contact the procurement focal point managing the tender you are interested in.

Si encuentra problemas de acceso o tiene dificultades para utilizar el sistema de eTendering, por favor consulte las guías de usuario y los vídeos en el enlace que podrá encontrar más abajo, o contacte con la persona de referencia de la licitación en la que esté interesado en participar.

Si vous rencontrez des problèmes de connexion ou rencontrez des difficultés lors de l'utilisation du système eTendering, veuillez consulter les différents guides / vidéos de l'utilisateur fournis dans le lien ci-dessous ou contacter le point focal des achats gérant l'offre qui vous intéresse.

https://www.undp.org/content/undp/en/home/procurement/business/resources-for-bidders.html